Showing posts with label YSK 燒臘專賣店 BBQ (Bandar Puteri). Show all posts
Showing posts with label YSK 燒臘專賣店 BBQ (Bandar Puteri). Show all posts

Tuesday, April 23, 2024

沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg & 檸檬烏 Lemon Tea O @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri

April 23.2024 Lunch
21, Jalan Puteri 5/7, Bandar Puteri, 47100 Puchong, Selangor (YSK 燒臘專賣店 BBQ)
GPS Location: 3°00'57.2"N 101°37'00.5"E (Restoran The Unique Taste)
檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 👍👍👍😋😋😋 8/10 (早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste)
燒肉 Roasted Pork (4pcs) (40g) rm$3 👍👍👍😋😋😋 8/10 (YSK 燒臘專賣店 BBQ)
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 👍👍👍😋😋😋 8/10 (The Real Foods Stall)
Total bill: rm$14.30
Budget: rm$15 - rm$20++
Payment: Cash  
Cuisine: The Stall offers Salads/Soba with Meat 
Pork free: No pork from the Real Food Stall, Salad/BrownRice/Soba with Fish and Chicken
Alcohol free: No idea
Air-Conditioning in Restaurant: No (Fan only)
Internet Wifi speed: N/A  
Digital Nomad Work-friendly Cafe: No
Electrical outlets for Digital Device: No
Free Drinking Water: No
Menu prices: Net 
Order & Delivery: Order from the Stalls 
On-line Delivery Service: What'sApp60143677619, FoodPanda 
Indoor Seating tables: no count
Outdoor Seating: no count 
Drive Through: No
Take away : Yes
Dine-in: Yes
Happy Hour: N/A
Parking: MPSJ  
Photos taken using: Huawei P60 Pro
Thoughts: Today lunch is Salad bowl by "The Real Foods" stall in "古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste" Kopitian + Roasted Pork from YSK 燒臘專賣店 BBQ:
燒肉 Roasted Pork (4pcs) (40g) (90 Calories, GI 0, GL 0, Carbs 0g)
煮熟蛋 Boiled Egg (2) (150 Calories, GI 0, GL 0, Carbs 4g)
乾參巴醬 Dry Sambal (20 Calories, GI Low, GL Low, Carbs 2g)
萵苣 Lettuce (5 Calories, GI 15 GL 1, Carbs 1g)
黃瓜片 Cucumber Slices (4slices) (5 Calories, GI 15, GL 1, Carbs 1g)
切洋蔥 Fresh Grated Onions (15 Calories, GI 10, GL 1, Carbs 4g)
櫻桃蕃茄 Cherry Tomatoes (4) (15 Calories, GI 15, GL 1, Carbs 3g)
Total 300 - 350 Calories (should be Low GI and Low GL with around 15+g Carbs)
Food today: 8 / 10 👍👍👍😋😋😋
Price: 9 / 10 👍👍👍👍
Value for Money: 9 / 10 👍👍👍👍
Service: 7 / 10 👍👍
Ambiance: 4 / 10 😐
Parking: 3 / 10 😐😐😐
LRT/MRT/BRT/MTR Transport: 7 / 10 👍👍 (400m+ from Bandar Puteri LRT station)
Website: not found
Telephone: +6016-993 8893 (Kopitiam), +6017-321 0355 (The Real Foods Bandar Puteri)
Telephone: +603-8060 0607 ( (YSK 燒臘專賣店 BBQ)
Operation hours: 06:30am - 04:00pm (the Kopitiam)
Operation hours: 08:00am - 02:00pm (The Real Foods Stall)
Operation hours: 07:00am - 06:00pm (YSK 燒臘專賣店 BBQ)

沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80
檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50 +rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50 +rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50 +rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50 +rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
 
燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri (rm$20 for 0.29kg)
@ 燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri
@ 燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork (0.39kg) rm$20 @ 燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork (0.39kg) rm$20 @ 燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork (0.39kg) rm$20 @ 燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork (0.39kg) rm$20 @ 燒臘 YSK BBQ Puchong Bandar Puteri
  
The Real Foods in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste
@ 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
@ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
@ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
@ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
@ 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
@ 早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
  
@ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
@ 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
沙拉加煮熟蛋 Salad Add-on Boiled egg rm$7.50+rm$1 & 檸檬烏 Lemon Tea O rm$2.80 @ The Real Foods Stall in 古早味(滑滑板面)白咖啡專賣店 Restoran The Unique Taste at Puchong Bandar Puteri
 

Tuesday, April 18, 2023

炭燒肉 Charcoal Roasted Pork, 叉燒 Charsiew & 藥材燒鴨 Roasted Duck @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri

April 18 1.2023 Dinner Take-away
21, Jalan Puteri 5/7, Bandar Puteri, Puchong, Selangor
GPS Location: 3°01'00.7"N 101°36'54.5"E
炭燒肉 Charcoal Roasted Pork 0.310kg rm$21.30 (rm$69/kg) 👍👍😋😋 7/10
叉燒 Charsiew 0.420kg rm$21 (rm$50/kg) 👍👍😋😋 7/10  
藥材燒鴨 Roasted Duck rm$55/Duck 👍👍😋😋 7/10  
Total bill: rm$97.30
Budget: rm$15 - rm$25++ per person
Payment: Cash  
Cuisine: 燒肉 Roasted Pork, 燒鴨 Roosted Duck, 乳豬 Suckling Pig , 叉燒 Charsiew, 燒雞 Roasted Chicken
Pork free: Pork, Duck  
Alcohol free: No
Air-Conditioning in Restaurant: No
Internet Wifi speed: N/A  
Digital Nomad Work-friendly Cafe: No
Electrical outlets for Digital Device: No
Free Drinking Water: No
Menu prices: Net 
Order & Delivery: Order from Counter or call +603-8060 0607 
On-line Delivery Service: Not sure
Indoor Seating tables: NO
Outdoor Seating: NO
Drive Through: No
Take away : Yes
Dine-in: No
Happy Hour: N/A
Parking: MPSJ  
Photos taken using: Samsung Note 8
Thoughts: ALL-day long fresh roasted items, some roasted items are refilled after lunch; not the best in town but this is 3rd time coming for Tapao 加料! 
Food today: 7 / 10 👍👍😋😋
Price: 6 / 10 👍
Value for Money: 7 / 10 👍👍
Service: 7 / 10 👍👍
Ambiance: 5 / 10 😐
Parking: 6 / 10 👍👍
LRT/MRT/BRT/MTR Transport: 7 / 10 👍👍 (300m+ from Bandar Puteri LRT station)
Website: not found
Facebook: https://www.facebook.com/yskbbq/ 
Telephone: +603-8060 0607 
Operation hours: 08:00am - 07:00pm (Monday to Saturday)
Operation hours: 08:00am - 06:00pm (Sunday)

炭燒肉 Charcoal Roasted Pork 0.310kg rm$21.30 (rm$69/kg)
炭燒肉 Charcoal Roasted Pork 0.310kg rm$21.30 (rm$69/kg) @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
炭燒肉 Charcoal Roasted Pork 0.310kg rm$21.30 (rm$69/kg) @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
 
叉燒 Charsiew 0.420kg rm$21 (rm$50/kg)
叉燒 Charsiew 0.420kg rm$21 (rm$50/kg) @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
叉燒 Charsiew 0.420kg rm$21 (rm$50/kg) @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
 
藥材燒鴨 Roasted Duck rm$55/Duck
20230418_170825
20230418_170948
20230418_171058
20230418_171101
 
The Roasted shop
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
20230418_170751

@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
炭燒肉 Charcoal Roasted Pork 0.310kg rm$21.30 (rm$69/kg) & 叉燒 Charsiew 0.420kg rm$21 (rm$50/kg) @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
炭燒肉 Charcoal Roasted Pork 0.310kg rm$21.30 (rm$69/kg) & 叉燒 Charsiew 0.420kg rm$21 (rm$50/kg) @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
 

Wednesday, February 1, 2023

燒肉 Roasted Pork & 叉燒 Charsiew @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri

February 1.2023 Dinner Take-away
21, Jalan Puteri 5/7, Bandar Puteri, Puchong, Selangor
GPS Location: 3°01'00.7"N 101°36'54.5"E
燒肉 Roasted Pork (0.35kg)  rm$22.75 👍👍😋😋 7/10
叉燒 Charsiew (0.42kg) rm$21 👍👍😋😋 7/10  
Total bill: rm$45.45
Budget: rm$15 - rm$25++ per person
Payment: Cash  
Cuisine: 燒肉 Roasted Pork, 燒鴨 Roosted Duck, 乳豬 Suckling Pig , 叉燒 Charsiew, 燒雞 Roasted Chicken
Pork free: Pork, Duck  
Alcohol free: No
Air-Conditioning in Restaurant: No
Internet Wifi speed: N/A  
Digital Nomad Work-friendly Cafe: No
Electrical outlets for Digital Device: No
Free Drinking Water: No
Menu prices: Net 
Order & Delivery: Order from Counter
On-line Delivery Service: Not sure
Indoor Seating tables: NO
Outdoor Seating: NO
Drive Through: No
Take away : Yes
Dine-in: No
Happy Hour: N/A
Parking: MPSJ  
Photos taken using: Samsung Note 8
Thoughts: A second visit to YSK 燒臘專賣店 BBQ at Puchong Bandar Puteri. Here, you can get all day long 燒臘 "Shao La" which includes the following: 
燒肉 Roast pork (rm$65/kg)
叉燒 BBQ pork (charsiew) (rm$50/kg)
燒雞 Roast chicken (rm$39/kg)
燒鴨 Roast duck (rm$55/kg) 
燒豬手 Roast pork knuckle (Price not advertised)
乳豬 Suckling piglet (rm$298/piglet) probably have to book in advance
排骨 BBQ pork ribs (Price not advertised)
While 燒鴨 Roast duck, 燒雞 Roast chicken, 叉燒 Charsiew and 燒肉 Roast pork are common "燒臘 Siew Lap" choices in both Hong Kong and Malaysia; 乳豬 Suckling piglets at most sometimes can be found as one of the dishes in wedding ceremonies. But there are two things that should always be at the top of a Hong Kong eating list: 燒鵝 Roasted goose and 乳豬 Suckling piglet where the later is widely considered the best in Hong Kong. If not mistaken, YSK is probably one of very few places where one can get a 乳豬 Suckling piglet which will set you back for rm$298 per piglet! 
No Dine-in here but even at 2pm today, freshly Roasted pork are still rolling out from the kitchen which is behind the shop. To enjoy your fresh and warm "燒臘 Siew Lap", a rm$15 combination of 叉燒 Charsiew and 燒肉 Roast pork combination will be the best. AND one can always walk across the street to Puteri Mart's food court where bottled beers are also available! 
Food today: 7 / 10 👍👍😋😋
Price: 6 / 10 👍
Value for Money: 7 / 10 👍👍
Service: 7 / 10 👍👍
Ambiance: 5 / 10 😐
Parking: 6 / 10 👍👍
LRT/MRT/BRT/MTR Transport: 7 / 10 👍👍 (300m+ from Bandar Puteri LRT station)
Website: not found
Facebook: https://www.facebook.com/yskbbq/ 
Telephone: +603-8060 0607 
Operation hours: 08:00am - 07:00pm (Monday to Saturday)
Operation hours: 08:00am - 06:00pm (Sunday)

燒肉 Roasted Pork rm$22.75
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 & 叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
  
叉燒 Charsiew rm$21
叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
  
The Menu
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
  
The Shop
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
  
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
@ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 & 叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri
燒肉 Roasted Pork rm$22.75 & 叉燒 Charsiew rm$21 @ YSK 燒臘專賣店 BBQ Puchong Bandar Puteri